Fjalë Kyçe

Nefrologu pohon se ky vakt është më i miri për shëndetin e veshkave

Nefrologu pohon se ky vakt është më i miri për shëndetin e veshkave

Shëndeti i veshkave nuk është zakonisht prioriteti i parë për njerëzit kur ata përgatisin mëngjesin. Ndoshta është për shëndetin e trurit apo të zemrës, por ajo që hamë në mëngjes ndikon edhe në veshkat tona.

Veshkat ndihmojnë në filtrimin e mbeturinave dhe papastërtive nga gjaku duke prodhuar urinë, ndihmojnë në kontrollin e presionit të gjakut dhe prodhojnë hormone që stimulojnë qelizat e kuqe të gjakut. Ndërsa plakemi dhe kushtet kronike shëndetësore bëhen më të mundshme, veshkat duhet të punojnë më shumë, prandaj është e rëndësishme të bëjmë gjithçka që mundemi për të mbështetur shëndetin e tyre.

Një mënyrë për ta bërë këtë është nëpërmjet dietës, duke përfshirë fillimin e ditës me një mëngjes të përshtatshëm për veshkat. Nefrologu Trevor Hayes ndau mëngjesin e tij të preferuar të shëndetshëm për zorrët.

Një dietë e pasur me drithëra është e lidhur me një rrezik të reduktuar të sëmundjeve kronike të veshkave

Hayes pëlqen të fillojë çdo ditë me një mëngjes që ai e di se i mbështet veshkat e tij: bollgur me qumësht bajame. Hulumtimet shkencore tregojnë se konsumimi i rregullt i drithërave, si bollguri, është një nga mënyrat më të rëndësishme për të ruajtur shëndetin e veshkave, shkruan Index.hr, transmeton Klankosova.tv.

Një studim i kohëve të fundit zbuloi se një dietë e pasur me drithëra ishte e lidhur me një rrezik të reduktuar të sëmundjeve kronike të veshkave.

Një nefrolog pohon se këtë mëngjes mund ta bëjmë edhe më të dobishëm për veshkat duke shtuar fruta në tërshërë. Një dietë e pasur me fruta dhe perime ndihmon në uljen e presionit të gjakut, i cili është i rëndësishëm për ruajtjen e funksionit të duhur të veshkave.