Fjalë Kyçe

Nuk mjafton vetëm tërmeti, në këtë qytet të Turqisë ka nisur rritja e nivelit të detit

Nuk mjafton vetëm tërmeti, në këtë qytet të Turqisë ka nisur rritja e nivelit të detit

Në lagjen Iskenderun të Hatajit, pellgje uji u formuan për shkak të rritjes së nivelit të detit dhe përparimit të tij nga bregu në brendësi. Nga ana tjetër, teksa vijon reagimi ndaj zjarrit të kontejnerëve në portin e Iskenderunit, është shfaqur situata e fundit.

Për shkak të tërmeteve në Kahramanmaraş, pati viktima në shumë provinca dhe ndërtesa u shembën. Një nga vendet më të prekura ishte rrethi Iskenderun i Hatay. Ndërkohë që në këtë qark vazhdojnë përpjekjet e shpëtimit, niveli i detit ka nisur të rritet.

Rreth orës 17.00 të ditës së djeshme, një nga kontejnerët në magazinë është përmbysur dhe ka marrë flakë për arsye të panjohura në Portin e Iskenderunit. Me të vërejtur tymin, zjarrfikësit e portit dhe bashkisë kanë ndërhyrë në flakë. Flakët u ngritën në qiell nga zjarri, i cili u përhap në magazinat përreth. Ekipet, të cilat morën masa sigurie në afërsi, vijojnë me vështirësi punën e shuarjes.