Fjalë Kyçe

“Oscars 2019” me shumë surpriza, sonte ndahen çmimet

“Oscars 2019” me shumë surpriza, sonte ndahen çmimet

Sonte do të ndahen çmimet “Oscars” 2019.

Sonte do të mbahet edicioni i 91-të i ndarjes së çmimeve të Academy Awards (që njihet si ‘Oscars’), shkruan lajmi.net.

Kjo ngjarje që vlerëson të arriturat artistike dhe teknike në industrinë filmike mbahet sonte (sipas kohës sonë lokale në orët e para të 25 shkurtit).

Mbrëmja e madhe e çmimeve “Oscars”, sivjet nuk ka asnjë mikpritës pas dorëheqjes së komedianit Kevin Hart për ta plotësuar hapësirën ndërmjet ndarjes së çmimeve dhe segmenteve muzikore janë zgjedhur disa emra si:  Robert Downey Jr, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Mark Ruffalo, Chris Evans, Chadwick Boseman, Samuel L Jackson – së bashku me yllin e DC, Jason Momoa dhe atë të X-Men, James McAvoy.

1989-ta ishte hera e fundit kur ”Oscars” u mbajt pa prezantues dhe e njëjta rrezikohet të ndodhë edhe në shkurt.

Duhet kujtuar se “Oscars” këtë vit pritet të shënojë një mbrëmje të profilit të lartë për muzikën në film, falë të nominuarve të mundshëm që janë emrat e famshëm si: Lady Gaga, Dolly Parton dhe Kendrick Lamar, tregojnë tutje burimet e “Variety”.

Filmat “Roma” dhe “The Favorite”, janë dy prej filmave që udhëheqin me nga 10 nominime secili, shkruajnë mediat e huaja, transmeton lajmi.net.

“Black Panther” filmi që bëri histori u nominua për çmimin “Best Picture” për të pësuar me “A star is born” me protagonistë këngëtaren e famshme Lady Gaga dhe Brafley Cooper.

Ceremonia e OSCARS 2019 do të mbahet sonte më 24 shkurt në Los Angeles të Kalifornisë (sipas kohës sonë lokale në orët e para të 25 shkurtit).

Në vazhdim ju sjellim listën e plotë e të nominuarëve:

Filmi më i mirë:

1.Black Panther

2.BlacKkKlansman

3.Bohemian Rhapsody

4.The Favourite

5.Green Book

6.Roma

7.A Star Is Born

8.Vice

Aktori më i mirë:

Christian Bale, “Vice”

Bradley Cooper, “A Star Is Born”

Willem Dafoe, “At Eternity’s Gate”

Rami Malek, “Bohemian Rhapsody”

Viggo Mortensen, “Green Book”

Aktorja më e mirë:

Yalitza Aparicio, “Roma”

Glenn Close, “The Wife”

Olivia Colman, “The Favourite”

Lady Gaga, “A Star Is Born”

Melissa McCarthy, “Can You Ever Forgive Me?”

Aktori më i mirë në rol dytësor:

Mahershala Ali, “Green Book”

Adam Driver, “BlacKkKlansman”

Sam Elliott, “A Star Is Born”

Richard E. Grant, “Can You Ever Forgive Me?”

Sam Rockwell, “Vice”

Aktorja më e mirë në rol dytësor:

Amy Adams, “Vice”

Marina de Tavira, “Roma”

Regina King, “If Beale Street Could Talk”

Emma Stone, “The Favourite”

Rachel Weisz, “The Favourite”

Regjisori më i mirë:

Spike Lee, “BlacKkKlansman”

Pawel Pawlikowski, “Cold War”

Yorgos Lanthimos, “The Favourite”

Alfonso Cuarón, “Roma”

Adam McKay, “Vice”

Filmi më i mirë i animuar:

“Incredibles 2,” Brad Bird

“Isle of Dogs,” Wes Anderson

“Mirai,” Mamoru Hosoda

“Ralph Breaks the Internet,” Rich Moore, Phil Johnston

“Spider-Man: Into the Spider-Verse,” Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman

Filmi më i mirë i animuar i shkurtër:

“Animal Behaviour,” Alison Snowden, David Fine

“Bao,” Domee Shi

“Late Afternoon,” Louise Bagnall

“One Small Step,” Andrew Chesworth, Bobby Pontillas

“Weekends,” Trevor Jimenez

Skenari më i mirë i përshtatur:

“The Ballad of Buster Scruggs,” Joel Coen , Ethan Coen

“BlacKkKlansman,” Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott, Spike Lee

“Can You Ever Forgive Me?,” Nicole Holofcener and Jeff Whitty

“If Beale Street Could Talk,” Barry Jenkins

“A Star Is Born,” Eric Roth, Bradley Cooper, Will Fetters

Skenari më i mirë origjinal:

“The Favourite,” Deborah Davis, Tony McNamara

“First Reformed,” Paul Schrader

“Green Book,” Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly

“Roma,” Alfonso Cuarón

“Vice,” Adam McKay

Kinematografia më e mirë:

“Cold War,” Lukasz Zal

“The Favourite,” Robbie Ryan

“Never Look Away,” Caleb Deschanel

“Roma,” Alfonso Cuarón

“A Star Is Born,” Matthew Libatique

Dokumentari më i mirë:

“Free Solo,” Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi

“Hale County This Morning, This Evening,” RaMell Ross

“Minding the Gap,” Bing Liu

“Of Fathers and Sons,” Talal Derki

“RBG,” Betsy West, Julie Cohen

Dokumentari më i mirë i shkurtër:

“Black Sheep,” Ed Perkins

“End Game,” Rob Epstein, Jeffrey Friedman

“Lifeboat,” Skye Fitzgerald

“A Night at the Garden,” Marshall Curry

“Period. End of Sentence.,” Rayka Zehtabchi

Filmi më i mirë i shkurtër (Live Action):

“Detainment,” Vincent Lambe

“Fauve,” Jeremy Comte

“Marguerite,” Marianne Farley

“Mother,” Rodrigo Sorogoyen

“Skin,” Guy Nattiv

Filmi më i mirë në gjuhë të huaj:

“Capernaum” (Lebanon)

“Cold War” (Poland)

“Never Look Away” (Germany)

“Roma” (Mexico)

“Shoplifters” (Japan)

Regjia më e mirë:

“BlacKkKlansman,” Barry Alexander Brown

“Bohemian Rhapsody,” John Ottman

“Green Book,” Patrick J. Don Vito

“The Favourite,” Yorgos Mavropsaridis

“Vice,” Hank Corwin

Zërimi më i mirë:

“Black Panther,” Benjamin A. Burtt, Steve Boeddeker

“Bohemian Rhapsody,” John Warhurst

“First Man,” Ai-Ling Lee, Mildred Iatrou Morgan

“A Quiet Place,” Ethan Van der Ryn, Erik Aadahl

“Roma,” Sergio Diaz, Skip Lievsay

Miksimi më i mirë i zërit:

“Black Panther”

“Bohemian Rhapsody”

“First Man”

“Roma”

“A Star Is Born”

Produksioni më i mirë i dizajnit:

“Black Panther,” Hannah Beachler

“First Man,” Nathan Crowley, Kathy Lucas

“The Favourite,” Fiona Crombie, Alice Felton

“Mary Poppins Returns,” John Myhre, Gordon Sim

“Roma,” Eugenio Caballero, Bárbara Enrı́quez

Kënga më e mirë:

“BlacKkKlansman,” Terence Blanchard

“Black Panther,” Ludwig Goransson

“If Beale Street Could Talk,” Nicholas Britell

“Isle of Dogs,” Alexandre Desplat

“Mary Poppins Returns,” Marc Shaiman, Scott Wittman

Kënga më e mirë origjinale:

“All The Stars” from “Black Panther” by Kendrick Lamar, SZA

“I’ll Fight” from “RBG” by Diane Warren, Jennifer Hudson

“The Place Where Lost Things Go” from “Mary Poppins Returns” by Marc Shaiman, Scott Wittman

“Shallow” from “A Star Is Born” by Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando, Andrew Wyatt and Benjamin Rice

“When A Cowboy Trades His Spurs For Wings” from “The Ballad of Buster Scruggs” by David Rawlings and Gillian Welch

Makijazhi dhe flokët më të mira:

“Border”

“Mary Queen of Scots”

“Vice”

Kostumet dhe dizajni më i mirë:

“The Ballad of Buster Scruggs,” Mary Zophres

“Black Panther,” Ruth E. Carter

“The Favourite,” Sandy Powell

“Mary Poppins Returns,” Sandy Powell

“Mary Queen of Scots,” Alexandra Byrne

Efektet vizuale:

“Avengers: Infinity War”

“Christopher Robin”

“First Man”

“Ready Player One”

“Solo: A Star Wars Story”.