Fjalë Kyçe

Për taksën, nesër takohen Haradinaj e Kosnetti

Për taksën, nesër takohen Haradinaj e Kosnetti

Edhe një takim tjetër me ambasadorin amerikan në Kosovë, Philip Kosnett, pritet ta ketë kryeministri Ramush Haradinaj.
Një burim brenda koalicionit qeverisës i ka thënë portalit Koha.net, se ky mund të jetë vendimtar ose për taksën ose për Qeverinë.
Teksa ka folur në kushte anonimiteti, ky burim ka thënë se kjo çështje përfundimisht do të vendoset brenda kësaj jave.
“Kryeministri Haradinaj do të flasë nesër (e enjte) me ambasadorin Kosnett. Do të kenë një takim. Këtë javë do të vendoset a do të hiqet taksa a do të bjerë Qeveria”, ka thënë ky burim.
Portali nuk ka mundur ta konfirmojë nga zyra e Kryeministrit takimin e mundshëm me ambasadorin Kosnett.
Ajo që dihet është se presioni ndaj Haradinajt është shtuar dukshëm. Sot atë e ka telefonuar edhe John Bolton, këshilltari për siguri i presidentit Donald Trump. Se temë e diskutimi ka qenë heqja e taksës e ka konfirmuar në Rubikon të KTV-së, nënkryetari i AAK-së, Ardian Gjini.

“Me sa e di unë është përmendur që kish qenë mirë të pezullohet taksa dhe cila ka qenë pjesa tjetër e bisedës nuk e di. E di se ka qenë bisedë konstruktive”, ka thënë ai.