Fjalë Kyçe

Përfundon takimi me Osmanin dhe Kurtin, s’deklarohen ambasadorët e Quint-it

Përfundon takimi me Osmanin dhe Kurtin, s’deklarohen ambasadorët e Quint-it

Ka përfunduar takimi i mbajtur mes presidentes Vjosa Osmani, kryeministrit Albin Kurti dhe ambasadorëve të vendeve të Quint-it, që për temë patën mbajtjen e referendumit serb në Kosovë.

Shtetet e Quint-it përmes një deklarate i kanë kërkuar Qeverisë e Kosovës që të lejojë procesin e votimit të serbëve për referendumin kushtetues të Serbisë.

Por, Qeveria e Kosovës ka këmbëngulur se këtë të drejtë qytetarët e Serbisë në Kosovë duhet ta ushtrojnë përmes postës ose Zyrës Ndërlidhëse.