Fjalë Kyçe

Qeveria me taksë të re ndaj Serbisë, vjen edhe reagimi i këtyre të fundit

Qeveria me taksë të re ndaj Serbisë, vjen edhe reagimi i këtyre të fundit

Zyrtarë të Serbisë e kanë pritur me hidhërim ngritjen e taksës 100 % edhe për mallrat ndërkombëtare që prodhohen në Serbi e që eksportohen në Kosovë.

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën ,Marko Gjuriq, ka deklaruar se në këtë vendim me mallra të kompanive të huaja që i kanë repartet në Serbi, Kosova i ka shpallur luftë brendeve të mëdha ndërkombëtare dhe njëkohësisht është tallur me vendet e QUINT-it pas takimit të djeshëm, shkruajnë mediat serbe, transmeton Koha.net.

Sipas tij, shqiptarët nuk janë të sinqertë kur thonë se dëshirojnë t’i normalizojnë marrëdhëniet dhe të arrijnë marrëveshje me Serbinë.

Edhe ministri i Tregtisë i Serbisë, Rasim Lajiq, ka vlerësuar se masat shtesë të Kosovës për prodhimet e huaja të kompanive me seli në Serbi, janë bllokadë totale e tregtisë ndërmjet Serbisë dhe Kosovës.

Lista Serbe e ka quajtur këtë vendim të sotëm të Qeverisë së Kosovës, sjellje anti-serbe dhe anti-qytetare dhe që e rrezikon shumë popullin serb.