Fjalë Kyçe

Reagon Gjermania për situatën në veri: Të ndalen provokimet në kufirin mes Kosovës dhe Serbisë

Reagon Gjermania për situatën në veri: Të ndalen provokimet në kufirin mes Kosovës dhe Serbisë

Diplomatja gjermane Susanne Schutz ka reaguar lidhur me situatën në veri të Kosovës.

Schutz përmes një postimi në Twitter, ka shkruar se çdo provokim mes kufirit Kosovë-Serbi duhet të ndalet.

“Çdo provokim në kufirin mes Kosovës dhe Serbisë duhet të ndalet. Ne i bëjmë thirrje të dyja palëve që të deeskalojnë dhe të takohen sa më shpejt të jetë e mundur. Mbështetje e plotë nga Bashkimi Evropian Miroslav Lajcak, Josep Borrell”, ka shkruar Schutz.

Schutz është drejtoreshë për Ballkanin Perëndimor në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Gjermanisë.