Fjalë Kyçe

Rrëfimi i Fatime Behramit që ia mbytën dy vajzat në masakrën e Izbicës

Rrëfimi i Fatime Behramit që ia mbytën dy vajzat në masakrën e Izbicës

Mëngjesin e 28 Marsit të vitit 1999, forcat serbe filluan masakrën në fshatin Izbicë të komunës së Skenderajt ku edhe pushkatuan rreth 150 banorë. Zelfie Behrami kujton me dhimbje momentin kur serbët i mblodhën meshkujt e fshatit për t’i pushkatuar.

“Na thanë hajdeni me falë Bajramin se ju shqiptarët keni dëshirë me falë Bajramin. Ishte ditë Bajrami. Meshkujt nuk bënin zë. I morën dhe i dërguan në mal. Kur i dërguan atje kur iu lëshuan automatat…Djali më tha hajde nënë a po don me pa babën me ja ba hallall. Kur shkova çfarë me pa. Veç me i mbyllë sytë. Për mjerim të Zotit”, rrëfen për RTV Dukagjinin, Zelfie Behrami.

Zonja Zelfie, thotë se pjesa tjetër e banorëve të fshatit, u drejtua për në Shqipëri nën përcjelljen e ushtarëve serbë.

“Gjysma e serbëve shkuan në mal, gjysma tjetër u nisën me ne se mos po skajomi dika. Erdhën deri në Brojë dhe na thanë “hupni””, rrëfen më tej Zelfie Behrami.

Rruga për në Shqipëri, ishte shumë herë më e vështirë për Fatime Behramin, të cilës forcat serbe ia vranë dy vajza.

“Para 20 viteve kanë ardhur nga të gjitha anët te livadhet e shpiave tona. Nëser në mëngjes serbët na kanë tubuar bashkë para livadheve. Na kanë rrethakuar nga të gjitha anët. Shtëpiat e larta vetëm sa i kishin kallë. Na thanë nisuni për Shqipëri. U nisëm rrugës dhe kur dolëm te dera kishin qenë dy policë që i kishin vënë shtëpisë flakën. Tri shpia na kallën, Por askujt nuk i interesonte për shtëpiat”.

“…Kur arritëm në Turiqevc na gjuajtën me granata dhe mu vranë dy çikat dhe një grua 35 vjeçare. Prej Turiqevcit kemi shkuar drejt Klinë të Begut e për në Shqipëri. Kemi bërë rreth një javë për në Shqipëri.

Ma vështirë për nënë që të lë dy fëmijë në rrugë e të shkojë në Shqipëri nuk kish. Kurrë nuk mundem mi harru. Nuk kam mundur as mi pa as mi varros. Inshalla i kemi të tjerët. Shyqyr që e kemi këtë liri”, rrëfen me lot në sy Fatime Behrami.

Fatimja thotë se është e pakuptimtë për të, që Kosova ta lus Serbinë për bisedime, pasi siç thotë ajo, Serbia duhet fillimisht të kërkoj falje për dhimbjet që i ka shkaktuar mijëra familjeve në Kosovë.

“S’di çka me bisedu me ta. Ata duhet me kërku falje neve. Prej 20 vitesh ne nuk po mundemi mi ndalë lotët. Dikush ende nuk i di ku i ka kufomat e ne të bisedojmë me ta. Ata duhet të na kërkojnë falje, e pastaj jeta vazhdon. Këta politikanët e dinë më mirë, ndoshta duhet me bisedue e mu ba mirë. Por duhet të na kërkojnë falje se ne kemi qenë ne vendin tonë”, thotë ndër të tjera Fatime Behrami.

https://www.facebook.com/infoboxrtvdukagjini/videos/796020360766124/