Fjalë Kyçe

Sa të rënda mund të jenë simptomat në rast të riinfektimit me koronavirus?

Sa të rënda mund të jenë simptomat në rast të riinfektimit me koronavirus?

Më shumë se dy vjet pas rastit të parë me COVID-19 në Mbretërinë e Bashkuar, miliona britanikë e kanë marrë virusin dhe disa e kanë pasur atë disa herë.

Rreth një në 25 njerëz në Angli tani po testohen pozitivisht për virusin, sipas shifrave të fundit nga Zyra e Statistikave Kombëtare (ONS) të regjistruara nga fundi i korrikut.

Ndërsa ONS vuri në dukje një tendencë të vazhdueshme rënëse në numrin e njerëzve që infektohen me virusin korona në Angli, Uells dhe Skoci në javën e fundit të korrikut, një rritje e rasteve në fillim të kësaj vere ndodhi kryesisht për shkak të nënvarianteve të omicron BA.4 dhe BA.5.

Sa të rënda mund të jenë simptomat në rast të riinfektimit me koronavirus?

Në përgjithësi, infeksionet priren të jenë më të buta herën e dytë ose të tretë për shkak të imunitetit të mbetur që trupi zhvillon.

Megjithatë, nën-variantet e reja mund të kenë evoluar për të favorizuar infeksionin e qelizave të mushkërive, në vend të indeve të traktit të sipërm respirator, sipas të dhënave paraprake nga profesori Kei Sato dhe kolegët e tij në Universitetin e Tokios, raporton The Independent, transmeton Klankosova.tv.

Kjo i bën ata më të ngjashëm me variantet e mëparshme dhe më të rënda Alfa dhe Delta.

Mjeku Stephen Griffin, një virolog në Universitetin e Leeds, tha: “Duket sikur këto gjëra po kthehen në formën më të rrezikshme të infeksionit, kështu që zbresin poshtë në mushkëri”.

Megjithëse është shumë herët për të thënë nëse simptomat do të jenë më agresive në rastet e riinfeksionit, rreziku i këtyre varianteve të reja të Omicron “është potencialisht më i madh se ai i BA.2 origjinal”, tha profesor Sato.