Fjalë Kyçe

Samiti në Pragë, presidentja Osmani pritet të takohet sot me Macron dhe Scholz

Samiti në Pragë, presidentja Osmani pritet të takohet sot me Macron dhe Scholz

Në kuadër të Samitit në Pragë, ku do të diskutohet iniciativa për krijimin e një bashkësie politike evropiane si platformë për dialog ndërmjet anëtarëve ekzistues të Bashkimit Evropian dhe atyre vendeve që aspirojnë për të, raportohet se presidentja e vendit pritet të ketë një takim me presidentin francez Emmanuel Macron dhe kancelarin gjerman Olaf Scholz.

Gazeta Online Reporteri.net ka tentuar të konfirmojë këtë takim, por nga stafi i Presidentes nuk kanë kthyer ende përgjigje.

Siç raportuan mediat në Serbi, takim me Macron e Scholz pritet të ketë edhe presidenti serb, Aleksandar Vuçiq.

Temë e diskutimit u tha se do të jetë edhe Kosova.

Komuniteti Politik Evropian është platformë për koordinim politik e krijuar mbi bazën e propozimit të presidenti francez, Emmanuel Macron dhe në të cilën do të bashkohen liderët e 27 vendeve anëtare të Bashkimit Evropian (BE) dhe liderët e 17 vendeve të tjera evropiane.

Kjo nismë synon nxitjen e dialogut dhe bashkëpunimit për çështje me interes të përbashkët, forcimin e sigurisë, stabilitetit dhe prosperitetit në kontinentin evropian.