Fjalë Kyçe

Shakira akuzohet për evazion fiskal, Prokuroria Spanjolle nis hetimet

Shakira akuzohet për evazion fiskal, Prokuroria Spanjolle nis hetimet

Prokurorët spanjollë kanë akuzuar këngëtaren e famshme të muzikës pop, Shakira për evazion fiskal, duke pretenduar se ajo i ka borxh më shumë se 14.5 milionë euro shtetit (13 milionë funte).

Ankesa mbulon periudhën midis viteve 2012 dhe 2014, kur prokurorët argumentojnë se ajo jetonte në Spanjë, ndërsa rendiste banesën e saj zyrtare si gjetkë.

Njerëzit që shpenzojnë më shumë se gjashtë muaj në vit në vend konsiderohen rezidentë për qëllime tatimore.

Burimet pranë Shakirës kanë mohuar faktin që ajo t’i jetë shmangur taksave më parë, shkruan BBC, transmeton Telegrafi.

Burimet thanë më parë këtë vit se ylli jetonte jashtë Spanjës gjatë periudhës përkatëse.

Por prokurorët argumentojnë se Shakira po kalonte pjesën më të madhe të kohës në vend me partnerin e saj, futbollistin e Barcelonës, Gerard Pique dhe vetëm udhëtonte jashtë vendit për angazhime profesionale.

Këngëtarja, pasuria e së cilës llogaritet të jetë më shumë se 200 milionë dollarë, shpalli Spanjën si vendbanimin e saj për qëllime tatimore në viti 2015.

Zyrtarët po kërkojnë faturën e tatimit të papaguar nga të gjitha të ardhurat e saj globale – jo vetëm të ardhurat e krijuara në Spanjë.

Një gjyqtar tani do të vendosë nëse ka prova të mjaftueshme për yllin për t’u përballur me gjyqin.

Një numër i futbollistëve të profilit të lartë gjithashtu janë përballur me akuza për mashtrim tatimor në Spanjë.

Në vitet e fundit, Spanja ka parë disa raste të profilit të lartë gjyqësor që përfshijnë yje të futbollit të akuzuar për zvogëlimin e taksave.

Mbrojtësi i Real Madridit Marcelo Vieira pranoi mashtrimin tatimor në shtator dhe pranoi një dënim katërmujor të pezulluar të burgut.

Sipas ligjit spanjoll, një dënim dyvjeçar për një shkelje të parë mund të bëhet në provë, kështu që ai nuk ka gjasa të kalojë kohën në burg.

Lionel Messi, Neymar dhe Cristiano Ronaldo gjithashtu janë përballur me akuzat për mashtrim tatimor.