Fjalë Kyçe

ShBA-ja tregon për misionin e dy zyrtarëve amerikan që vizituan dje Kosovën

ShBA-ja tregon për misionin e dy zyrtarëve amerikan që vizituan dje Kosovën

Ambasada e SHBA-së në Prishtinë ka lëshuar një deklaratë për takimin e djeshëm të krerëve të shtetit me zyrtarët e Këshillit Kombëtar të Sigurisë në SHBA.

Dje, dy zyrtarët, John Erath dhe Brad Berkley, janë pritur në zyrën e presidentit Hashim Thaçi.

“Zëvendësdrejtori i Lartë për Evropë i Këshillit të Sigurisë Kombëtare (NSC) John Erath, dhe Drejtori i NSC-së për Çështje Evropiane, Brad Berkley, u takuan dje me Presidentin Thaçi dhe Kryeministrin Haradinaj, pas vizitës në Beograd dhe takimeve me udhëheqësit e qeverisë së Serbisë. Mysafirët erdhën për të përforcuar porosinë e Presidentit Trump ‘për të zënë këtë moment unik … dhe për t’u përmbajtur nga veprimet që do ta bënin arritjen e një marrëveshjeje më të vështirë’”.

“Në të dyja kryeqytetet ata theksuan shqetësimin e Shtëpisë së Bardhë se Dialogu duhet kthyer në binarë, dhe se të dyja palët duhet të ndërprejnë veprimet provokuese dhe të ndërmarrin hapa konstruktivë për t’u kthyer në tryezën negociuese”, thuhet në deklaratën e tyre.

Tutje, thuhet se “Mysafirët përsëritën mesazhin e tyre nga letra ndërinstitucionale e 11 shkurtit se taksat në prodhimet e Serbisë dhe Bosnjës janë pengesë në rrugën drejtë progresit, e minojnë partneritetin tonë, dhe duhet të pezullohen në mënyrë që Dialogu me Serbinë të lëvizë përpara. Ata theksuan urgjencën që Kosova të arrijë një marrëveshje gjithëpërfshirëse të normalizimit me Serbinë, dhe rreshtimin SHBA-Kosovë për këtë interes të përbashkët strategjik”, përfundon njoftimi.