Fjalë Kyçe

Ushqimet që asnjëherë nuk duhet t’i hani, nëse keni dhimbje në gju

Ushqimet që asnjëherë nuk duhet t’i hani, nëse keni dhimbje në gju

Dhimbja e gjunjëve mund të na ndërpresë nga detyrat e përditshme, duke na e bërë më të vështirë të lëvizim.

Kjo dhimbje mund të ndryshojë, mund të bëhet nga akute në kronike, nga e lehtë në të rëndë.

Kryesisht, dhimbja e gjunjëve shkaktohet nga artriti, transmeton lajmi.net.

Gjithashtu, dhimbja mund të nxitet nga lloje të caktuara të ushqimeve, ndërsa disa prej tyre mund ta qetësojnë atë.

Më poshtë janë 8 llojet e ushqimeve që duhet të shmangni nëse përjetoni dhimbje të gjunjëve:

1. Mishi i kuq
2. Sheqeri
3. Birra
4. Vezët
5. Drithëra dhe miell të rafinuar
6. Produktet e qumështit
7. Proteinat e hirrës
8. Kripa e rafinuar.