Fjalë Kyçe

Shqiptarët e Luginës me ndjenja të përziera rreth vendimit për targat (VIDEO)

Shqiptarët e Luginës me ndjenja të përziera rreth vendimit për targat (VIDEO)

Vendimi i Ministrisë së Punëve të Brendshme për vendosjen e reciprocitetit me targa për shtetin serb, ka prekur edhe shqiptarët nga Lugina e Preshevës.

Ata thonë se ky vendim edhe pse i pritur po u shkakton vështirësi sepse duhet ndërruar apo mbuluar tabelat serbe sa herë që kalohet kufiri dhe që kjo mund të ndikojë që vizitat ndër familjare të jenë më të rralla, njofton Klan Kosova.

Vendimin e Qeverisë së Kosovës e përshëndesin edhe në Këshillin Kombëtar Shqiptar në Luginë, që nga autoritetet kosovare presin lehtësim për qytetarët shqipfolës.

E kjo si duket ka gjetur mirëkuptim, meqë sipas ministrit të Brendshëm, Xhelal Sveçla, shqiptarëve të Luginës do t’ju kthehen prapa.