Fjalë Kyçe

Të mërkurën diskutohet për masat e reja

Të mërkurën diskutohet për masat e reja

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, i ka ftuar në një takim virtual kryetarët e komunave të Kosovës.

Takimi do të mbahet në orën 10:00.

Temë e diskutimit pritet të jenë masat e reja kundër COVID-19.

Kështu bëri të ditur për klankosova.tv, Sazan Ibrahimi, drejtor ekzekutiv i Asociacionit të Komunave të Kosovës.

“Po, mund ta konfirmojë se do të mbahet takimi virtual. Takimi mbahet në ora 10:00. Në këtë takim pritet të diskutohet për procesin e deritashëm të vaksinimit nëpër komuna, situatën epidemiologjike si dhe pritet të diskutohet për masat e reja në përballje me pandeminë COVID-19”.

Ibrahimi tha se nga kryetarët e komunave është kërkuar edhe heqja e orës policore.

“Është kërkuar nga ana e kryetarëve të komunave heqja edhe orës policore. Edhe kjo mund të diskutohet gjatë këtij takimi”.

Ndërkaq nesër nga ora 18:00, Gastronomët e Kosovës do të mbajnë një protestë në sheshin “Skenderbeu” para objetit të Qeverisë së Kosovës.

Gastronomët si kërkesë kanë largimin e masave kundër koronavirusit, për t’iu hapur rrugë mbajtjes së dasmave edhe organizimeve të tjera.