Fjalë Kyçe

Thaçi: Adem Demaçi ishte babai i Pavarësisë së Kosovës

Thaçi: Adem Demaçi ishte babai i Pavarësisë së Kosovës

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi në 11 vjetorin e pavarësisë ka bërë homazhe edhe tek varri i veprimtarit Adem Demaçi.

Ai e ka quajtur Demacin baba të pavarësisë së Kosovës, shkruan Gazeta Alo.

“Sot në 11 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës po bëjmë nderimin protokollar shtetëro tek Adem Demacinjeriu  I cili I dha kuptim pëprjekjeve tona për liri, simbolit të rezistencës shqiptare, babait të pavarësisë së Kosovës, njeriut që gjithë jetën sakrifikoi dhe kritikoi për pavarësi të Kosovës dhe të ardhmën euroatlantike të vendit tonë. Andaj, nderime dhe respekt i përjetshëm simbolit të rezistnës kombëtare, babait të pavarësisë së Kosovës Adem Demaci lirisë sonë, babait të Kosovës, Njeriu i cili sakrifioki për Kosovën dhe të ardhmën euroatlantike të Kosovës”, ka thënë presidenti pas homazheve që ka bërë./Gazeta Alo/