Fjalë Kyçe

Thaçi deklarohet për rezolutën dhe ekipin negociator të votuar në Kuvend

Thaçi deklarohet për rezolutën dhe ekipin negociator të votuar në Kuvend

Pas themelimit të Ushtrisë së Kosovës, lajmi tjetër më i rëndësishëm është votimi i rezolutës dhe krijimi i një grupi për dialog me Serbinë nga Kuvendi i Kosovës, ka thënë Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, sot në një konferencë për media, transmeton Gazeta Alo.

Ai gjithashtu ka thënë se ajo çka do të bisedohet në Këshillin e Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, për krijimin e Ushtrisë së Kosovës nuk do ta ndryshoj aspak procesin. Sipas Thaçit, ky është një proces i pakthyeshëm dhe Ushtria e Kosovës vetëm sa do të forcohet edhe më tutje deri në një bashkëpunim të plotë me NATO-në.

Ndërsa, sa i përket çështjes së dialogut, Thaçi ka shtuar se dialogu me Serbinë tani po hyn në fazën finale dhe do të jetë përfundimtar, ku do të përfundojë me njohjen reciproke, shfuqizimin e rezolutës 1244, dhe anëtarësimin e Kosovës në OKB./GazetaAlo