Fjalë Kyçe

Thaçi thotë se falë Norvegjisë, Kosova e fitoi lirinë dhe pavarësinë

Thaçi thotë se falë Norvegjisë, Kosova e fitoi lirinë dhe pavarësinë

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi, në Munih të Gjermanisë është takuar me kryeministren e Norvegjisë, Erna Solberg.

Thaçi, ka thënë se falë mbështetjes së Norvegjisë dhe partnerëve tonë ndërkombëtarë, Kosova ka arritur ta fiojë lirinë dhe pavarësinë shkruan, Gazeta Alo.

Postimi i tij i plotë:

Një takim miqësor kisha edhe me Kryeministren e Norvegjisë, Erna Solberg. Falë mbështetjes së Norvegjisë dhe partnerëve tanë ndërkombëtarë, ne kemi arritur ta fitojmë lirinë dhe pavarësinë. Sërish falë mbështetjes së tyre po e forcojmë edhe subjektivitetin ndërkombëtar të Republikës sonë, e cila nesër mbush 11 vjet. Ne mbesim përherë mirënjohës ndaj shteteve që na ndihmuan dhe vazhdojnë ta bëjnë një gjë të tillë edhe sot. HTH/Gazeta Alo/