Fjalë Kyçe

TM: Vedat Muriqi vlen tri herë më shumë se Ibrahimoviqi në treg

TM: Vedat Muriqi vlen tri herë më shumë se Ibrahimoviqi në treg

Më 27 mars pritet të zhvillohet ndeshja e parë e Kualifikimeve për Botërorin “Katari 2022” mes Kosovës dhe Suedisë. Vlera e dy kombëtareve nuk është se ndryshon aq shumë, siç ndodh me rastin e Spanjës.

Vlera e ekipit kombëtar të udhëhequr nga z.Janne Andersson është pak mbi 200 milionë. Ndërsa vlera e ekipit kombëtar të udhëhequr nga z.Bernard Challandes është pak përfundi 100 milionëshit.

Lojtari më i vlefshëm i Suedisë është ylli i Juventusit Dejan Kulusevski, ndërsa te Kosova më i shtrenjti sipas Transfermarkt është Vedat Muriqi, shkruan Periskopi.

Ylli kosovar del se është më shumë se tri herë më i shtrenjtë se Ibrahimoviqi.

Derisa Muriqi kushton 17 milionë, Muriqi kushton vetëm 5.