Fjalë Kyçe

Tronditëse! Zjarret shkrumbojnë 3.500 makina të parkuara pranë aeroportit të Floridas

Tronditëse! Zjarret shkrumbojnë 3.500 makina të parkuara pranë aeroportit të Floridas

Më shumë se 3.500 makina me qira u dëmtuan ose u shkatërruan nga një zjarr i madh që ra shumë pranë aeroportit të Floridas.

Fatmirësisht, përveç dëmeve materiale nuk raportohet për të lënduar.
Makinat e djegura qëndronin në një zonë me bar dhe i përkisnin kompanisë të makinave me qira, në Aeroportin Ndërkombëtar të Floridas Jugperëndimore, në Fort Myers.

Nuk bëhet e ditur se si makinat kanë marrë flakë, por zjarrfikësit për t’i shuar, kanë përdorur dhe ndihmën e helikopterëve të cilat hidhnin ujë nga ajri, shkruajnë mediat e huaja. Dëshmitarët, u shprehën se dëgjuan shpërthime të shumta ndërsa flakët përhapeshin në të gjithë zonën. Ndërkohë policia ka nisur hetimet për të mësuar shkakun e vërtetë.

Mendohet se parkimi i makinave me qira ishte më i ngarkuar se zakonisht për shkak të koronavirusit, pasi më pak klientë kanë marrë me qira makina dhe aeroporti thuajse e ka ndaluar aktivitetin e saj.