Fjalë Kyçe

Veseli: Ne s’dorëzohemi para Serbisë, por para SHBA-së

Veseli: Ne s’dorëzohemi para Serbisë, por para SHBA-së

Kryeparlamentari Kadri Veseli ka thënë se Kosova mund të dorëzohet para kërkesës së SHBA-së për heqjen e taksës, por nuk do të dorëzohet kundër Serbisë.

Në KTV, Veseli ka thënë se është i hapur për çdo propozim për taksën, e që sipas tij, duhet të jetë në të mirë të vendit.

“Taksës duhet t’i gjendet një zgjidhje e cila është për të mirën e Kosovës dhe aleatëve të Kosovës. Nëse problematika është propozimi 120 ditor, atëherë le të jetë një propozim i kujtdo veç në të mirë të vendit. Më e rëndësishme mbi tërë neve, është shteti i Kosovës. Nuk ka vlerë asnjë qeveri, asnjë mandat, asnjë Kuvend përball fatit këtij vendi. Po ta pyetni edhe Haradinajn, të njëjtin mendim do ta japë. Ka ta bëjë vetëm me racionalitetin. Nuk ka heqje të taksës kur na kërkon Serbia dhe kur lodhemi ne e të dorëzohemi para Serbisë, para SHBA-së po”, ka thënë Veseli.

Veseli dhe partia e tij, PDK, kanë propozuar pezullimin e taksës për 120 ditë pas kërkesave të vazhdueshme nga SHBA-ja. Megjithatë, kryeministri Ramush Haradinaj po refuzon heqjen e saj.