Fjalë Kyçe

Vuçiq i thotë Kosovës: Hiqeni taksën sepse po vuajmë

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, ka kërkuar përsëri nga Qeveria e Kosovës që të pezulloj vendimin për taksë 100% ndaj produkteve të Serbisë.

Ai ka theksuar se pa heqjen e taksës, dialogu mes Kosovës dhe Serbisë nuk do të vazhdoj, shkruan B92, përcjellë Klan Kosova.

“Është e rëndësishme për ne që të hiqet taksa, sepse dëmi është 40 milionë euro, që po e vuajmë ne si shtet”, ka thënë Vuçiq.

Sipas të parit të shtetit serb, përderisa të mos ketë një marrëveshje ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, ka rrezik që të ketë tensionime të situatës.