Fjalë Kyçe

20 të vdekur dhe 26 të plagosur nga sulmi në Teksas

20 të vdekur dhe 26 të plagosur nga sulmi në Teksas

Një sulm me armë në një supermarket të El Pasos, la të vdekur 20 persona si dhe plagosi 26 të tjerë.

Ngjarja e rëndë ndodhi në Teksas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në qytetin e El Paso.

Guvernatori i Teksasit e quajti këtë si një nga ditët më të zeza në historinë e vendit pasi një numër i tillë vdekjesh nuk ishte parë ndonjëherë.

Autor i ngjarjes është një 21 vjeçar, për të cilin policia tha se ishte banor i qytetit të zonës Dallas të Allen, rreth 650 milje (1,046 km) në lindje të El Paso.

Sipas mediave amerikane, emri i tij është Patrick Crusius.

Për sulmin ka reaguar edhe presidenti i SHBA-ve, Donald Trump.

Ai ka thënë se kurr nuk do ta kishte menduar se një gjë e tillë do të ndodhte në El Paso.