Fjalë Kyçe

Ai dëshironte vetëm të mund të ecte, tani pas operacionit edhe mund të vallëzojë

Ai dëshironte vetëm të mund të ecte, tani pas operacionit edhe mund të vallëzojë

Sa herë që mamaja e vogël e Thomas Hazelton e pyeste atë çfarë donte për ditëlindjen e tij ose për Krishtlindje, ai kërkonte vetëm një gjë – këmbë të reja.

Tetëvjeçari u diagnostikua me paralizë cerebrale në moshën dyvjeçare, një gjendje kjo që i lë këmbët e tij të ngurta saqë duhej të përdorte një karrige me rrota dhe ishte në dhimbje të vazhdueshme, kështu që kjo bënte të bërtiste në agoni çdo natë.

Por djali i guximshëm vendosi të shkojë në televizionin kombëtar kur ai ishte vetëm gjashtë vjeç, duke bërë një premtim për shfaqjen e suksesshme të Davina McCall i quajtur ‘Sot një vit në këtë kohë’, duke premtuar se do t’ia dilte të ecte brenda 12 muajve.

Tani, pas një operacioni që i ndryshoi jetën, ai jo vetëm që mund të ecën pa ndihmën e askujt për herë të parë në jetën e tij, por edhe mund të kërcejë me ndihmën e shkopinjve të tij në këmbë.

Në skenat emocionale në ITV, Thomas bën disa hapa, duke i thënë Davinas: “Unë kam qenë në atë karrige për një kohë të gjatë!”

Thomas kishte jetuar me dhimbje tronditëse gjithë jetën e tij si pasojë e paralizës cerebrale diplegia spastike, e cila shtrëngon muskujt e tij. D.m.th, ai nuk mund të ulet pa ndihmën e dikujt për shumë kohë ose të ecë pa ndihmën e dikujt.

Nëna e tij, Kim Black, 29-vjeçare, vuri re se diçka nuk ishte në rregull kur e kuptoi se vëllai i tij Aaron mund të ulej në karrigen e lartë pavarësisht se ishte një vit më i ri, por Thomas do të binte anash sa here prvonte.

Mjekët i thanë pastaj Kimit se djali kishte zhvillim të vonuar për shkak se ai kishte lindur para kohës, gjegjësisht në javën e 28-të dhe peshonte pak më shumë se një kilogram, kështu që diagnoza erdhi si një tronditje për familjen.

Familja filloi mbledhjen e fondeve për të paguar për operacionin që do t’i ndryshonte jetën. Një mjek paralajmëroi se Thomas do të ishte përgjithmonë i lidhur me karrige me rrota nëse nuk kryhej operacioni së shpejti, shkruan Gazeta Alo.

Së fundi, operacioni u krye në Qendrën Mjekësore Mbretërore në Nottingham, në shtator 2017, pak para ditëlindjes së tij të shtatë, pasi ata mblodhën 14,000 funte që mbulonin operacionin i cili kushtonre 10,000 funte.

Pas tri ditësh në spital, Thomas erdhi në shtëpi dhe vetëm disa javë më vonë arriti të qëndronte në këmbë pa ndihmën e askujt për pesë minuta me radhë.

Menjëherë pastaj ai mori hapat e tij të parë të pavarur.

Kim thotë: “Kur ai mori hapat e tij të parë kjo ishte e mahnitshme, unë u mbyta në lotë gëzimi. Ai ishte duke praktikuar dhe ishte kaq i lumtur.

Thomas mund të ketë nevojë për operacione të mëtejshme në këmbët e tij në të ardhmen dhe të ketë një fizik më intensiv, por ai ishte i vendosur të ecte kur doli studion televizive./Gazeta Alo/