Fjalë Kyçe

Arrestohet i dyshuari për sulmin në Holandë, ku humbën jetën tre persona

Arrestohet i dyshuari për sulmin në Holandë, ku humbën jetën tre persona

Është arrestuar i dyshuari për sulm me amrë zjarri në qytetin Utrcht të Holandës.

Autoritetet holandeze kanë arrestuar të dyshuarin për vrasjen tre personave si dhe plagosjen e 9 të tjerëve, të cilët ishin duke udhëtuar në një tramvaj, në qytetin holandez të Utrehtit, kështu ka shkruar në Twitter, koordinatori kombëtar për siguri dhe kundërterrorizëm, raporton CNN, përcjell lajmi.net.

Gökmen Tanis, 37 vjeçari turk, u kap nga policia derisa autoritetet konfirmuan vdekjen e tre personave.

Autoritetet holandeze thanë se po shqyrtonin mundësin për “një sulm të mundshëm terrorist” për të shtënat, të cilat ndodhën të hënën rreth orës 10:45 të orës lokale mëngjesin e së enjtes.

Nga sulmi me armë, kanë mbetur të vdekur tre persona, ndërsa 9 të tjerë janë lënduar.