Fjalë Kyçe

Balerina ruse interpreton “Liqenin e Mjellmave” në minus 15 gradë Celsius

Balerina ruse interpreton “Liqenin e Mjellmave” në minus 15 gradë Celsius

Një balerinë ruse nga Teatri Mariinsky e veshur me kostum ka interpretuar skena nga “Liqeni i Mjellmave” së Çajkovskit. Këtë e ka bërë jo në skenën të teatrit por në gjirin e ngrirë të Finlandës.

Kjo po cilësohet mënyra e vetme dhe e duhura nga balerina Ilmira Bagrautinova, balete, për të kundërshtuar ndërtimin e një porti në Batareinaya Bay, një plazh i njohur rreth 100 kilometra në perëndim të Shën Petersburgut, shkruan BBC.

Ajo vallëzoi në -15 gradë Celsius dhe publikoi videon më internet. Ajo ka deklaruar se me këtë veprim synon t’i shpëtojë mjellmat që rriten në këtë gji.