Fjalë Kyçe

Balerini i Operas së Ukrainës vritet nga rusët

Balerini i Operas së Ukrainës vritet nga rusët

Artem Datsishin, një prej balerinëve kryesorë të Operas Kombëtare të Ukrainës, ka vdekur si pasojë e plumbave të marrë nga rusët muajin e kaluar.

43-vjeçari mbeti i plagosur më 28 shkurt, katër ditë pas nisjes së pushtimit.

“Nuk mund ta shpreh dhumbjen që kam në zemër”, shkroi në Facebook, mikja e tij Tatiana Borovik.

Datsishin është personazhi i radhës nga bota e artit dhe kulturës në Ukrainë që mbetet viktimë e konfliktit.