Fjalë Kyçe

Blinken: SHBA e di se Rusia angazhohet edhe në taktika tjera përpos dërgimit të ushtarëve në Ukrainë

Blinken: SHBA e di se Rusia angazhohet edhe në taktika tjera përpos dërgimit të ushtarëve në Ukrainë

SHBA dhe aleatët e saj do të japin një “përgjigje të shpejtë, të ashpër dhe të bashkuar” nëse Rusia pushton Ukrainën, paralajmëroi të dielën sekretari i shtetit, Antony Blinken.

Presidenti rus, tha Blinken, duhet të zgjedhë midis “rrugës së preferuar të diplomacisë dhe dialogut” ose “agresionit rus dhe pasojave masive”. Ai deklaroi se SHBA, NATO dhe Evropa qëndrojnë të gatshme për t’u marrë me çdo eventualitet.

“Ne kemi qenë shumë të qartë se nëse ka ndonjë agresion të mëtejshëm rus në drejtim të dërgimit të forcave ruse në Ukrainë, do të ketë një përgjigje të shpejtë, të ashpër dhe të bashkuar nga Shtetet e Bashkuara dhe Evropa,” tha Blinken për Face the Nation të CBS, duke i bërë jehonë mesazhit që ai tha se i dha ministrit të jashtëm rus, Sergei Lavrov, në bisedimet në Gjenevë javën e kaluar.

“Ne kemi qenë po aq të qartë se Rusia angazhohet në taktika të tjera përveç dërgimit të forcave në Ukrainë, apo vende të tjera, veprime hibride, sulme kibernetike, përpjekje për të rrëzuar qeverinë. Atje, gjithashtu, kam besim, bazuar në konsultimet e shumta që kam pasur me aleatët dhe partnerët evropianë se do të ketë një përgjigje të shpejtë dhe gjithashtu të bashkuar.”

Blinken nuk tregoi nëse kjo përgjigje përfshin angazhimin e forcave amerikane, por i tha CNN-it se aleanca po shikonte “masa shumë praktike dhe të rëndësishme”, duke përfshirë opsionet ushtarake.

“Një gjë për të cilën kemi qenë të qartë, përveç pasojave masive ekonomike dhe financiare që do t’i ndodhnin Rusisë nëse ajo bën agresion të mëtejshëm kundër Ukrainës, është ndërtimi i vazhdueshëm i kapaciteteve të mbrojtjes në Ukrainë dhe, në të njëjtën mënyrë, vazhdimi i rritjes. Aftësitë mbrojtëse të NATO-s, duke përfshirë në të ashtuquajturin krahun lindor, vendet afër Rusisë,” shkruan Theguardian, transmeton Klankosova.tv.

Me rreth 125 mijë trupa ruse në ose afër kufirit me Ukrainën, aleatët perëndimorë janë përpjekur të forcojnë asetet ushtarake në rajon. Rreth 90 tonë pajisje amerikane mbërritën në Ukrainë këtë fundjavë, pjesë e një pakete prej 200 milionë dollarësh ndihme të miratuar nga Joe Biden muajin e kaluar. Derisa Mbretëria e Bashkuar ka dërguar armatim dhe personel antitank për të ndihmuar në trajnimin e forcave të Ukrainës.