Fjalë Kyçe

Bota e artit në zi: Vdes nga koronavirusi piktori i njohur kosovar

Bota e artit në zi: Vdes nga koronavirusi piktori i njohur kosovar

Virusi Covid- 19 i ka marr jetën piktorit dhe profesorit të njohur kosovarë Ramiz Llapashtica, transmeton Gazeta Metro.

Ai shquhet si një ndër piktorët e mdhej të artit shqiptarë, i cili gjithashtu ishte lobues i madh i çështjes kombëtare.

Llapashtica nuk ka arritur ta luftoj betejen me koronavirusin dhe ka vdek në New York, aty ku jetonte tash e sa vite.

Ai gjithashtu ishte edhe bashkëthemelues i Shoqatës “Jusuf Gërvalla” me seli në New York.

Në galerinë e tij personale, sipas Fazli Veliut, ai kishte krijuar profile të spikatura të figurave dhe simboleve tona kombëtare si: Heroi Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, Shenjtëreshën Shqiptare Nënë Tereza, heronjtë, si: Isa Boletini, Dedë Gjo Luli, Adem Jashari, e të tjerë.

Llapashtica kishte lindur në Suharekë, por në fillim të viteve 80 kishte mërguar për Amerikë.