Fjalë Kyçe

Britania e Madhe do përballet me dimrin më të ftohtë në 30 vjetët e fundit

Britania e Madhe do përballet me dimrin më të ftohtë në 30 vjetët e fundit

Britania po përballet me një Bishë të re nga Lindja në atë që mund të jetë një nga dimrat më të ftohtë në 30 vjetët e fundit, thonë ekspertët klimatik.

Studiuesit që përpiqen të parashikojnë një nga parashikimet më të gjata të motit në Mbretërinë e Bashkuar, thonë se temperaturat do të jenë më të ftohta se normalja gjatë janarit dhe shkurtit 2020, njofton Klan Kosova.

Shkencëtarët parashikojnë në Britaninë e Madhe një temperaturë mesatare prej 3.9C për nga janari deri në shkurtin e vitit 2020 në Anglinë qendrore – për të cilën ata thonë se është 0.5C nën mesataren 1981-2010 për të njëjtën periudhë.

Ekipi, i udhëhequr nga Mark Saunders, profesor i parashikimit të klimës në University College London, siç shkruan Independent, tha se: “Kjo do të rendit vitin 2020, si dimri më i ftohtë që nga janari-shkurt 2013”.

“Kjo gjithashtu do të renditej Janar-Shkurt 2020 si dimri i shtatë i dimrit më i ftohtë në 30 vitet e fundit dhe dimri i 23-të më i ftohti që nga viti 1953”, njofton Klan Kosova.