Fjalë Kyçe

Del video e përplasjes së avionit në Ukrainë

Del video e përplasjes së avionit në Ukrainë

Sekondat e fundit të fluturimit fatal të avionit ushtarak transportues Antonov- 26 të ushtrisë ukrainase, i cili u rrëzua të premten në mbrëmje dhe vrau 26 vetë, u regjistruan nga një kamerë sigurie.

Sipas zëvendësministrit të Punëve të Brendshme të Ukrainës, Anton Gerashenko, kamera që regjistroi rrëzimin është në çatinë e një ndërtese në qytetin Chuguev.

Video tregon Antonov teksa përpiqet të ulet, kur papritmas kthehet në një top zjarri. Në të njëjtin postim, ministri ukrainas gjithashtu publikoi fotografi të disa prej studentëve të Institutit të Forcave Ajrore të Ukrainës, të cilët ishin në bordin e fluturimit fatal. Ndërkohë, i mbijetuari i vetëm i rrëzimit, Vyacheslav Zolochevsky, tha në deklaratat e tij të para se në kohën e rrëzimit ai ndihej sikur ishte në një lojë elektronike.

Siç tha ai, ai pa miqtë e tij të mbuluar me flakë dhe ai u përpoq të shuante zjarrin.

“Ai na tha që e ndjente se ishte në një lojë video dhe se kur u ngrit, e pa mikun e tij që digjej. “Dhe ai me të vërtetë u përpoq të shuante zjarrin mbi një person që erdhi me të në spital”, tha kreu i provincës Kharkiv, i cili foli me të mbijetuarin.

Miku i përmendur nga Zolochevsky ishte Nikolai Mikichenko, viktima e 25-të e rrëzimit të avionit. Gjendja shëndetësore e Zoloczewski është e qëndrueshme dhe, sipas mjekëve, shëndeti i tij nuk është në rrezik.

Shkaqet e tragjedisë janë ende nën hetim me versionin origjinal që flet për dëmtimin e motorit të majtë të transportit para përplasjes.

“Kishte një paralajmërim nga piloti se motori i majtë ishte dëmtuar, siç e kuptoj. Çfarë ndodhi më pas është e paqartë, do të përcaktohet nga hetimi”, tha Guvernatori i Kharkiv,

https://www.facebook.com/anton.gerashchenko.7/videos/3337807929639364/