Fjalë Kyçe

Dentisti pas orarit të punës, del i mbulon macet dhe qentë me batanije për t’i shpëtuar nga acari

Dentisti pas orarit të punës, del i mbulon macet dhe qentë me batanije për t’i shpëtuar nga acari

Një dentist turk ka filluar një mision për të mbajtur ngrohtë kafshët e braktisura gjatë dimrit duke i mbështjellë ato me batanije derisa flenë në rrugët e Stambollit.
Huseyin Yurtseven, i cili jeton në qytetin më të madh të Turqisë, ka pastruar lagjen nga macet dhe qentë duke i mbajtur ngrohtë me batanije.
Mjeku i kalon mbrëmjet e tij duke kërkuar kafshë për të ndihmuar pasi është prekur nga një video në mediat sociale ku shfaqeshin qentë e rrugëve që jetojnë në zonën e tij.
Ai gjithashtu ka shpërndarë batanije për tregtarët lokalë dhe për dashamirët e tjerë të kafshëve për të zgjeruar rrjetin e ndihmësve që përpiqen të ndalojnë macet dhe qentë nga ngrirja, raporton gazeta Yeni Safak.
Stomatologu dhe miqtë e tij gjithashtu i kanë lënë detajet e kontaktit në mënyrë që banorët e Stambollit mund të kthejnë batanijet nëse ato bëhen të pista.
Turqia tashmë është goditur nga dëbora këtë vit në një studi acari që ka kapluar Evropën, derisa temperatura më e ulët e regjistruar ndonjëherë në vend gjatë janarit ishte -25 gradë Celsius (-13F) në fillim të vitit 1942.