Fjalë Kyçe

Deti na bënë mirë dhe të lumtur

Deti na bënë mirë dhe të lumtur

Deti me ujin, kripën, diellin dhe ajrin i bëjnë mirë trupit tonë, pasi kanë efekte pozitive, shkruan Gazeta Metro.

Nuk është vetëm pushimi, pasi drita e diellit ka efekte pozitive në humor dhe deti është një burim i pamasë i mirëqenies dhe i virtyteve pozitive.

Deti na bënë të lumtur

Një libër i botuar disa vjet më parë, me titull “Blue Mind Mente e acqua” nga Wallace J. Nichols, mblodhi rezultatet e studimeve të shumta shkencore të kryera gjatë një dekade, sipas të cilave afërsia me ujin favorizon lirimin në tru të dopaminës, serotoninës dhe oksitocinës, që konsiderohen në përgjithësi si neurotransmetues të lumturisë dhe mirëqenies.

Deti na rigjeneron

Një notim i këndshëm mes valëve të detit, një shëtitje në bregdet ose uji që arrin këmbët, ose thjesht duke u zhytur deri në bel duke lënë veten të masazhohet nga lëvizja e valëve: këto janë gjërat që bëjmë zakonisht në një ditë në plazh, por në praktikë ne kemi rikthyer të gjitha hapat e një seance në palestër dhe në qendrën Wellness: sport, aktivitet me ndikim të ulët, hidromasazh. Plus mundësinë për të shijuar përfitimet e kripës së detit të thithur nga lëkura jonë. Me pak fjalë, plazhi mund të bëhet një spa fantastike në ajër të hapur.

Drita e diellit

Rrezet e diellit, nëse absorbohen me kujdes të duhur, janë të domosdoshme për shëndetin tonë të mirë. Ato janë thelbësore për thithjen e vitaminës D, thelbësore për metabolizmin e kalciumit dhe për këtë arsye për kalcifikimin e eshtrave dhe dhëmbëve, për të parandaluar rakitin dhe sëmundjet e caktuara të lëkurës.

Duke parë që thithja e rrezatimit diellor për sintezën e vitaminës D ndodh përmes lëkurës, ideale është që të ekspozojmë lëkurën e zbuluar, të paktën në krahë dhe këmbë për rreth tridhjetë minuta në ditë.

Kjo formë thelbësore e helioterapisë mund të praktikohet edhe në qytet: gjëja më e rëndësishme është të ekspozojmë veten në diell gradualisht dhe duke përdorur një filtër të mirë mbrojtës, përshtatur me fototipin tonë, duke i mbrojtur sytë me lentat diellore të përshtatshme.

Ajri i detit

Rajonet bregdetare gëzojnë një klimë veçanërisht të shëndetshme: nivelet e ndotjes janë zakonisht më të ulëta dhe ajri është i ngarkuar me kripërat minerale të transportuara nga valët, në veçanti klorid natriumi, jodi, kalcium, magnez, kalium dhe brom.

Sistemi i frymëmarrjes përfiton nga e gjithë kjo, veçanërisht nëse vuajmë nga alergjitë dhe astma: për të shijuar të gjitha avantazhet, ideale është të ecësh në plazh ose në shëtitore, sidomos kur fryn erë.

Tiroidja

Ajri i detit është veçanërisht i pasur me jod dhe kjo nxit mirëqenien e atyre që kanë tiroide (hipotiroidizëm). Përkundrazi, ata që vuajnë nga hipertiroidizmi, çrregullimi i kundërt, që është, me një tiroide që funksionon me shumë vështirësi, do të bënin mirë të zgjidhnin një vend me sasi të ulët të jodit në ajër, për shembull në mal, për pushime.

Banjat e kripura

Falë përqendrimit të kripërave të detit, një notim i këndshëm ose thjesht qëndrimi afër ujit ku është i ulët është një ilaç i shkëlqyeshëm natyror për të luftuar disa forma të inflamacionit dhe për të stimuluar kullimin limfatik. Me pak fjalë, uji i kripur na ndihmon të deflatojmë dhe përmirësojmë mikroqarkullimin lokal, duke luftuar dehidratimin dhe celulitin.

Ecja në ujë kombinon efektin kullues të ushtruar nga kripa me veprimin e një masazhi të kryer në trup nga presioni i ujit në lëvizje.