Fjalë Kyçe

Djali 2-vjeçar bie në pusin e thellë 100 metra derisa prindërit po përgatisnin drekën gjatë një pikniku në natyrë

Djali 2-vjeçar bie në pusin e thellë 100 metra derisa prindërit po përgatisnin drekën gjatë një pikniku në natyrë

Ekipet e kërkim-shpëtimit dhe të policisë janë vënë në një garë të dëshpëruar kundër kohës për të gjetur një djalë dyvjeçar i cili ka rënë në një pus të thellë mbi 100 metra në Costa del Sol në Spanjë.

Djali, i quajtur vetëm si Yulen, u fut në vrimën e posit vetëm 15-inç e gjerë, të dielën pasdite derisa prindërit po përgatitnin drekën aty pranë.

Një i afërm i ka thënë policisë se e kishte dëgjuar djaloshin duke qarë disa sekonda pasi ishte zhduku, por që nga ajo kohë nuk ka patur ndonjë shenjë të jetës.

Historia bëhet edhe më tragjike, pasi është zbuluar se prindërit e Yulen Vicky dhe Jose humbën një fëmijë tjetër dy vjet më parë.

3 vjeçari Oliver, vëllai më i madh i Yulen, vdiq nga një atak në zemër në maj 2017, kur djali i zhdukur ishte vetëm disa muaj më parë.

Shërbimet e emergjencës kanë punuar gjatë gjithë natës në pronën shtetërore pranë kryeqytetit të Costa del Sol, Malaga, në përpjekje për të nxjerrë djalin.

Një aparat i ulur në pus nuk ka arritur të kapë ndonjë tingull ose imazhe që tregojnë nëse djali është i vdekur ose i gjallë, edhe pse vërehet një bllokim i cili mendohet të jetë një rrëshqitje e vogël e tokës në thellësi mbi 80 metra.
Një kuti me bonbone që mbante Yulen është zbuluar në brendësi të murit të pusit kur ra i vogli.

Vrima e cila ishte shumë e ngushtë për një të rritur për tu future brenda, ishte hapur një muaj më herët gjatë punëve të kërkimit të ujit dhe nuk ishte mbuluar ose mbrojtur, raportojnë mediat lokale.

Prindërit e Yulen, një çift në të njëzetat e tyre që jetonin në lagjen Malaga të El Palo, po shijonin një ditë në fshat me miqtë që zotëronin një pronë të vendit afër vendit ku djali u pa për herë të fundit.
Ata po përgatitnin drekën e së dielës në një zonë pranë një vend varrimi parahistoriketë njohur si Cerro de la Corona, 20 minuta me veturë larg nga shtëpia e tyre. Djali i tyre u zhduk dje rreth orës 14.

Një zëdhënës i Gardës Civile, tha se informata rreth rrethanave të zhdukjes së të rinjve kishte ardhur nga familja: ‘Operacioni do të vazhdojë për aq kohë sa është e nevojshme.

Presidenti në largim i Andaluzisë, Susana Diaz shkroi: “Duke ndjekur me shqetësim se çfarë ka ndodhur në Totalan, Malaga.

‘Të gjitha mendimet dhe mbështetjen time për prindërit, familjen dhe miqtë, si dhe ekipet e shpëtimit që po punojnë në këtë zonë’.

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez shtoi: “Unë ndaj dhimbjen e familjes së dyvjeçarit që ka rënë në një pus në Totalan, Malaga.

‘Të gjitha mbështetjet e mia për prindërit dhe ekipet e emergjencës të cilët marrin pjesë në shpëtim.

“Ne vazhdojmë të shpresojmë për rezultatin më të mirë.”

Shërbimet e urgjencës frikësohen se i riu ndodhet nën një rrip rëre të lagur të zbuluar mbi 80 metra në thellësi të pusit që besohet të jetë rezultat i një rrëshqitje të vogël.

Rreth 100 vetë, përfshirë policinë, zjarrfikësit, punonjësit e Mbrojtjes Civile dhe ekspertët nga sektori privat, po marrin pjesë në operacion.

Pusi nuk është mjaft i gjerë për një të rritur që të mund të futet dhe shpëtuesit janë caktuar të bëjnë tri përpjekje – që pritet të ndodhin njëkohësisht – për të arritur Yulen.

Njëra do të përfshijë një përpjekje për të hequr dheun që besohet të jetë shkaktuar nga një rrëshqitje brenda pusit që bllokon pjesën e poshtme të vrimës ku shërbimet e urgjencës druajnë se është i bllokuar dyvjeçari.

Ekspertët kanë hequr vetëm një pjesë të dheut dhe pajisjet më të specializuara janë sjellë për ndihmë.
Një zëdhënës i Gardës Civile tha se planet ishin gjithashtu për të bërë një vrimë të dytë pranë atij që mendohet të jetë Yulen.

Maria Gamez, një përfaqësuese e qeverisë qendrore për aeroportin e Malagas, tha të enjten: “Në agim u mor një vendim për të hequr tokën që po bllokonte pjesën e poshtme të pusit.

“Rreth 30 centimetra u hoqën para se ekipet e emergjencës të arrinin një zonë të vështirë. Tani duhet të hulumtohen opsione të tjera. ‘

Policia, zjarrfikësit, punonjësit e Mbrojtjes Civile dhe ekspertët e sektorit privat të përfshirë në operacion, që filloi 24 orë më parë, ende nuk kanë parë ndonjë shenjë të të rinjve.

Ata thonë se nuk kanë hequr dorë nga shpresa se ai është ende gjallë, sepse mund të ketë ujë në fund të pusit, por pranojnë privatisht se shpresat janë ‘të pakta’.