Fjalë Kyçe

Dy të vdekur në Britani si pasojë e erërave të forta

Dy të vdekur në Britani si pasojë e erërave të forta

Dy burra kanë vdekur nga rrëzimi i pemëve pasi stuhia Arëen goditi disa pjesë të Britanisë së Madhe me erëra të forta, shi dhe borë.

Një mësues në Irlandën e Veriut vdiq pasi një pemë ra në makinën e tij dhe një burrë tjetër u godit nga një pemë që binte në Cumbria. Në Skoci, 80,000 njerëz humbën energjinë.

Shpërthimet arritën shpejtësinë 157 kmh në Northumberland dhe rreth 120 kamionë u bllokuan në dëborë pranë Rochdale.

Ka paralajmërime të tjera për erë, borë dhe akull në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar të shtunën.

Një paralajmërim i rrallë i kuq për erën ishte lëshuar nga Met Office në të gjithë bregun lindor të Skocisë dhe Anglinë Verilindore, me shpejtësinë më të lartë prej 157 kmh të regjistruar në Brizlee Wood në Northumberland.