Fjalë Kyçe

Edhe një tjetër rus i rëndësishëm vdes në mënyrë misterioze në Rusi

Edhe një tjetër rus i rëndësishëm vdes në mënyrë misterioze në Rusi

Ish-rektori i Institutit të Aviacionit të Moskës (MAI) ka vdekur, sipas një deklarate nga organizata, mes një vargu vdekjesh misterioze të fundit mes zyrtarëve dhe drejtuesve të lartë rusë.

Anatoly Gerashchenko “vdiq në një aksident” më 21 shtator dhe kishte shërbyer si rektor i institutit nga viti 2007 deri në 2015, sipas faqes së internetit të MAI.

Ai kaloi 45 vjet të jetës së tij në organizatë, duke u ngjitur në institut dhe ishte “Doktor i Shkencave Teknike, Profesor [dhe] Këshilltar i Rektorit të MAI”, shtoi ajo, raporton cnn.

Faqja e internetit e institutit shtoi se tani është formuar një komision për të hetuar incidentin, i cili do të përfshijë përfaqësues nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës, Inspektorati Shtetëror i Punës dhe MAI.

Gerashchenko është të paktën rusja e dhjetë me ndikim që thuhet se ka vdekur nga vetëvrasja ose në aksidente të pashpjegueshme që nga fundi i janarit, me të paktën gjashtë prej tyre të lidhur me dy kompanitë më të mëdha të energjisë ruse.

Katër nga ata gjashtë ishin të lidhur me gjigantin energjetik shtetëror rus Gazprom ose një nga filialet e tij, ndërsa dy të tjerët ishin të lidhur me Lukoil, kompania më e madhe private ruse e naftës dhe gazit.

Në fillim të këtij viti, kompania mori qëndrimin e pazakontë publik duke folur kundër luftës së Rusisë në Ukrainë, duke bërë thirrje për keqardhje për viktimat dhe për t’i dhënë fund konfliktit.

Kryetari i Lukoil Ravil Maganov vdiq në fillim të shtatorit pasi ra nga dritarja e një spitali në Moskë, sipas agjencisë shtetërore ruse të lajmeve TASS.

Në mes të shtatorit, biznesmeni rus Ivan Pechorin, i cili është menaxheri kryesor i Korporatës për Zhvillimin e Lindjes së Largët dhe Arktikut, u gjet i vdekur në Vladivostok, sipas mediave shtetërore ruse. Pechorin u mbyt më 10 shtator pranë Kepit Ignatyev në Vladivostok, raportuan mediat rajonale.