Fjalë Kyçe

Është shndërruar në senzacionin e momentit – përse seriali “Squid Game” është kaq popullor?

Është shndërruar në senzacionin e momentit – përse seriali “Squid Game” është kaq popullor?

Tashmë të gjithë kanë dëgjuar për të rrjetet sociale, ku hashtagu “#SquidGame” në TikTok është parë më shumë se 22.8 miliardë herë.

“Squid Game” është më shumë sesa thjesht një hit për platformën Netflix – është gjithashtu seriali më i preferuar i momentit.

I publikuar më 17 shtator, thrilleri nëntë-episodësh është gati të bëhet seriali më i madh i Netflix-it “jo në gjuhën angleze në botë”, tha bashkë-CEO i Netflix-it, Ted Sarandos.

“Ka vetëm nëntë ditë jashtë dhe është një shans shumë i mirë që do të jetë seriali jonë më i madh ndonjëherë”, tha Sarandos muajin e kaluar.

Flix Patrol, një faqe në internet që ndjek statistikat e transmetimit për platformat kryesore në botë, raportoi se “Squid Game” është shfaqja numër 1 në dhjetëra vende, përfshirë ShBA-në, Mbretërinë e Bashkuar dhe Korenë e Jugut.

Numrat e transmetimit për Netflix nuk verifikohen në mënyrë të pavarur, duke e bërë të vështirë përcaktimin e popullaritetit të një shfaqjeje. Drejtuesit e Netflix-it nuk iu përgjigjën kërkesave për komente lidhur me këtë çështje.

Julia Alexander, një analiste e lartë e strategjisë në Parrot Analytics, tha se është e qartë se “Squid Game” ka qenë një sukses masiv, duke shtuar se ajo do të përdorte një fjalë për të përshkruar sa një fitore e madhe ka qenë për Netflix.

“‘E paparë”, tha Alexander. “Supozoj se drejtuesit e dinin për shkak të talentit që përdornin, për shkak të rajonit në të cilin e lëshuan, se kjo do të ishte një hit në Korenë e Jugut. Unë do të vendosja para të mira që drejtuesit nuk e kishin idenë se kjo do të jetë një hit global”, tha tutje ajo.

Seriali flet për Seong Gi-Hun, të luajtur nga aktori Lee Jung-jae, ndërsa ai dhe qindra konkurrentë të tjerë të dëshpëruar dhe me borxhe të mëdha konkurrojnë në një konkurs të dhunshëm dhe shpesh grotesk për rreth 38 milionë dollarë. Vetëm një person mund të fitojë çmimin, dhe ata që humbasin serinë e lojërave për fëmijë paguajnë me jetën e tyre.

Në rrjetet sociale, përdoruesit nuk mund të ndalojnë së foluri për “Squid Game”, veçanërisht për disa nga lojërat e fëmijëve në të, të cilat kanë qenë perfektë për të bërë shaka të paharrueshme në internet. Në TikTok, “#SquidGame” është hashtag i shikuar më shumë se 22.8 miliardë herë.

Pra, pse shfaqja është kaq popullore? NBC News ka renditur disa nga arsyet kryesore që shikuesit nuk mund të ngopen me të.