Fjalë Kyçe

Evropa tani do të ketë dy civilizime – një kristian dhe atë islam

Evropa tani do të ketë dy civilizime – një kristian dhe atë islam

Kryeministri hungarez Viktor Orban paralajmëroi për dy civilizime në Evropë – një i krishterë, tjetri i përzier islamik – derisa bëri thirrje për një grusht shteti kundër emigrantëve në BE.

Duke folur në një konferencë shtypi në Budapest, Orban parashikoi se do të ketë dy civilizime, ‘një përzierje mysliman-krishter në Perëndim dhe një evropian-kristian tradicional në Evropën Qendrore’.

Lideri nacionalist bëri thirrje për ‘forca kundër imigracionit’ që të fitojnë pushtetin në zgjedhjet evropiane të majit dhe tha se do të ‘luftojë’ presidentin francez Emmanuel Macron, pasi thotë se po udhëheqës i një axhendë pro-imigracionit.

Ai përshëndeti boshtin “Varshavë-Romë” dhe përsëriti thirrjet për një “Pranverë Evropiane” të bërë nga zëvendëskryeministri italian Matteo Salvini i cili sfidoi aksin francez-gjerman të mërkurën gjatë një vizite në Varshavë.

Boshti polak-italian ose Varshavë-Romë është një nga zhvillimet më të mëdha që mund të ketë filluar viti, “tha Orban.

Orban e quajti Salvinin heroin e tij, pasi kreu italian tha se do të kishte një ‘plan të ri për Evropën’ në bisedimet me Jaroslaw Kaczynskin, kreu i partisë qeverisëse polake të së djathtës ekstreme Ligj dhe Dretësi(PiS).

Orban tha se qëndrimi i Salvinit ishte ‘trimërues’.

“Ai ishte politikani i parë në Europë i cili tha se migrimi mund të ndalet edhe në det, gjë që e bëri atë një hero në sytë e mi”, tha më tej udhëheqësi 55-vjeçar hungarez.

Orban, i cili fitoi një mandat të tretë radhazi në prill, me një fushatë elektorale të bazuar në politikat kundër emigracionit, tha gjithashtu se kishte ‘shpresa të mëdha’ për bashkëpunimin midis Italisë dhe Polonisë.

Ai i dha mbështetje të plotë një iniciative italiane-polake për të formuar një aleancë të krahut të djathtë për Parlamentin Europian ku ai shpreson se partitë anti-imigracionit do të fitojnë një shumicë.

Partitë nacionaliste polake dhe italiane aktualisht janë në grupe të ndryshme të Parlamentit Europian me partinë Fidesz e Orbanit, e cila është anëtare e Partisë Popullore Evropiane (EPP) të qendrës së djathtë.

Por Orban tha se ai sheh se ‘forcat kundër emigracionit të afta për të qeverisur po kërkojnë mënyra të ndryshme bashkëpunimi … dhe ky është një lajm i mirë për të dy ne (Fidesz) dhe EPP’.

Prania e Fidesz në PPE ka qenë e diskutueshme, me kritikët që kërkojnë që ajo të dëbohet nga grupimi për atë që ata thonë është autoritarizmi në rritje i Orbanit. /Gazeta Alo/