Fjalë Kyçe

“Fatkeqësi për dialogun”, eurodeputeti gjerman: Shpresoj që Lajçak të mos i turbullojë edhe raportet BE-Zvicër

“Fatkeqësi për dialogun”, eurodeputeti gjerman: Shpresoj që Lajçak të mos i turbullojë edhe raportet BE-Zvicër

Deputeti i Parlamentit Evropian, Reinhard Butikofer, nuk ka dhënë vlerësim aspak të mirë për punën e të Dërguarit Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, në kohën kur diplomatit sllovak i kanë mbetur edhe pak muaj si ndërmjetës i BE-së në dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Deputeti gjerman ka thënë se Lajçak ka qenë një “fatkeqësi për dialogun”.

Deputeti nga radhët e “Të Gjelbërve” në Parlamentin Evropian ka thënë se shpreson që Lajçak të mos turbullojë edhe marrëdhëniet në mes të Zvicrës dhe Bashkimit Evropian”.

Takimi në Bruksel mes kryenegociatorëve nis në orën 11:00
“Shpresoj që ai të mos prishë edhe marrëdhëniet mes Zvicrës dhe BE-së”, ka shkruar Butikofer në një postim në platformën sociale, X.