Fjalë Kyçe

Flet pasagjeri arab që u tha se ishte në autobusin që u aksidentua në Bullgari

Flet pasagjeri arab që u tha se ishte në autobusin që u aksidentua në Bullgari

Është zbuluar misteri për të “mbijetuarin e tetë” nga aksidenti tragjik në Bullgari, ku vdiqën 44 persona dhe u lënduan shtatë të tjerë.

Pasagjeri i tetë që u përmend mes të mbijetuarve në aksidentin tragjik, ishte një shtetas arab. E pas raportimeve për të, ai ka telefonuar redaksinë e mediumit bullgar BNTdhe ka thënë se s’ka lidhje me aksidentin.

Ai ka treguar se është shtetas bullgar dhe të shtunën është shtruar në repartin e traumatologjisë te Pirogov për shkak të thyerjes së krahut. Sipas tij, në klinikë e kanë futur gabimisht në listën e të plagosurve nga autostrada e Strumës. Saleh tashmë ka dalë nga spitali.

Ndryshe, zëdhënësja e kryeprokurorit të Bullgarisë, Siika Mileva ka treguar dje se është takuar në spitalin “Pirogov” me një nga shtatë të mbijetuarit, i cili i ka treguar se si e kishte thyer xhamin e pasmë të autobusit dhe se si kanë shpëtuar 8 persona.

Por Mileva tha se në autobus ishin gjetur 44 trupa, ndërsa të mbijetuar në spital gjenden shtatë persona,

Ajo tha se mund të ishte një mosmbamendje e mirë e të mbijetuarit, por theksoi se ai kishte përsëritur versionin e tetë të shpëtuarve gjatë marrjes në pyetje nga një hetues në prani të një përkthyesi.

Edhe zëvendëskryeprokurori i Bullgarisë, Borislav Sarafov ka bërë të ditur se në autobus janë gjetur 44 trupa e jo 46 siç është thënë dhe raportuar deri më tani.

Hetimi i deritashëm për aksidentin tragjik në autostradën e Strumës në Bullgari e hedh poshtë kategorikisht versionin se transportoheshin benzinë apo naftë ​​nga Turqia, dhe se kjo ishte arsyeja e shpërthimit të zjarrit në autobus. Këtë e bëri të ditur kreu i hetimit kombëtar dhe zëvendëskryeprokurori bullgar, Borislov Sarafov gjatë një konferencë të posaçme për këtë temë sot, shkruan gazeta bullgare, Sega, transmeton Express.

Sarafov ka shpjeguar se janë gjetur 3 tuba në të cilat kishte mbetje vaji – karburanti të autobusit. “Ato nuk ishin të mbushura, nuk u ndezën, nuk u shkaktua zjarri prej tyre. Nuk ka asnjë gjetje të benzinës apo materialeve të tjera të ndezshme përveç atyre të zakonshme për autobus – karburant dhe naftë”, shpjegoi Sarafov.

Ai shtoi se versioni kryesor për hetuesit ishte një akt i mundshëm terrorist. Kjo gjithashtu u hodh poshtë tash. “Unë nuk e përmenda këtë që të mos fillonin spekulimet… Dëshmitë e dëshmitarëve dhe atyre që iu përgjigjën ndihmës, të cilët ishin aty në minutat e para të aksidentit, e konfirmojnë këtë – ky nuk është akt terrorist”, tha Sarafov.

Sipas tij, versioni kryesor dhe kryesor është ai i gabimit njerëzor . Por hetuesit po hetojnë nëse, nëse ka pasur një të tillë, ka kontribuar organizimi i dobët i trafikut në zonë. “Trafiku është i organizuar keq. Mbrojtësi në të cilin është vendosur autobusi jo vetëm që nuk është i dobishëm, por është i rrezikshëm për qarkullimin dhe ka ndikuar në aksident”, tha zëvendëskryeprokurori.