Fjalë Kyçe

Frikë nga protesta e të shtunës, Franca mbyll muzetë, dyqanet dhe Kullën Eiffel

Frikë nga protesta e të shtunës, Franca mbyll muzetë, dyqanet dhe Kullën Eiffel

Autoritetet franceze do të mbyllin të shtunën dhjetëra muze, vende turistike dhe dyqane, duke përfshirë Kullën Eifel dhe Luvrin, nga frika e përsëritjes së dhunës së javës së kaluar në Paris, thanë zyrtarët të enjten.

“Ne nuk mund ta rrezikojmë kur e njohim kërcënimin”, tha ministri i Kulturës Franck Riester për radio RTL, duke shtuar se agjitatorët e ekstremit të djathtë dhe të majtë po planifikonin të “rrëmbejnë” tubimet nga protestuesit e “jelekëve të verdhë” në Paris.

Ai tha se muzeu i Luvrit, muzeu Orsay, dy opera dhe Grand Palais ishin ndër vendet që do të mbylleshin një javë pasi protestuesit plaçkitën dhe thyen Harkun e Triumfit. Kulla Eifel gjithashtu do të mbyllet të shtunën për shkak të protestave, tha operatori i faqes, duke paralajmëruar se nuk mund të garantonte sigurinë për vizitorët.

Me protestuesit që thërrasin mediat sociale për “Akti IV”, një fundjavë e katërt e protestave, Kryeministri Edouard Philippe tha se mijëra policë do të jenë në gatishmëri për të ndaluar një përsëritje të asaj që ndodhi të shtunën e kaluar në Paris, kur protestuesit i dogjën makinat dhe plaçkitën dyqanet jashtë kampeve Bulevardin Elysees.

Të paktën katër nga ndeshjet e futbollit të Ligës së pare, të fundjavës, janë anuluar. Policia e Parisit u kërkoi dhjetëra pronarëve të dyqaneve dhe restoranteve rreth zonave të Champs Elysees dhe Bastille për t’u mbyllur të shtunën dhe kërkuan nga autoritetet lokale në 15 zona rreth kryeqytetit, për të hequr ndonjë gjë në rrugë që mund të përdoreshin si predha.