Fjalë Kyçe

“Fundi i botës”: Banorët largohen të tmerruar, hiri pushton gjithçka

“Fundi i botës”: Banorët largohen të tmerruar, hiri pushton gjithçka

Një vullkan shpërtheu në ishullin indonezian Java, duke dërguar një shtëllungë të madhe hiri në qiell, i cili ka mbuluar fshatra të tërë.

Sipas BBC, banorët pranë malit Semeru në Java lindore janë larguar dhe ekipet e shpëtimit po udhëtojnë në zonën e prekur.

Agjencia lokale e lajmeve Antara tha se një shi i dendur i hirit vullkanik ka pushtuar gjithcka në zonat përreth.