Fjalë Kyçe

Gjermania nuk ka depërtuar 27.000 migrantë

Gjermania nuk ka depërtuar 27.000 migrantë

Gjermania nuk ka arritur të depërtojë 27.000 migrantë, të cilët kanë kërkuar azil në këtë shtet, që është pothuajse gjysma e numrit të rasteve të përgjithshme, deklaroi sot ministri i Jashtëm gjerman Horst Seehofer.

Ai shtoi se qeveria duhet të bëjë përpjekje shtesë në mënyrë që migrantët të largohen nga vendi.

Seehofer tha për Bild am Sonntag se 27.000 migrantë nuk kanë mund të depërtohen nga vendi, pasi nuk kishin dokumente udhëtimi ose policia nuk mundi t’i gjente dhe shtoi se disa kundërshtuan depërtimin në aeroporte.

Seehofer është njëri nga kritikët më të ashpër të vendimeve të kancelares Angela Merkel, të marra në vitin 2015, për hapjen e dyerve për rreth një milion refugjatë, transmeton KosovaPress.

Qeveria gjermane planifikon të reduktojë të drejtat e azilkërkuesve të refuzuar, të cilët kanë gënjyer për identitetin e tyre ose për ata që konsiderohen kërcënim për sigurinë kombëtare.