Fjalë Kyçe

Gjykimi i Elon Musk, juristët e quajnë narcisist dhe të mençur

Gjykimi i Elon Musk, juristët e quajnë narcisist dhe të mençur

Elon Musk, i cili është paditur nga aksionerët e Tesla duke argumentuar se ai manipuloi çmimin e aksioneve të firmës, ka thënë se nuk mund të ketë një gjykim të drejtë në San Francisko.

Ai donte që gjyqi të zhvillohej në Teksas – ku ai ka zhvendosur selinë e Teslës – por kjo u refuzua.

Një juri tjetër është caktuar, pasi juristët plotësuan një pyetësor paraprak.

Rasti përqendrohet në postimet në Twitter në vitin 2018, duke thënë se ai do ta merrte Teslën dhe do ta bënte private. Rregullatorët amerikanë e hoqën Musk nga posti i kryetarit të Tesla-s për shkak të këtyre postimeve.

Më 7 gusht 2018, ai shkroi në Twitter se kishte “siguruar financime” për të marrë privatisht prodhuesin e makinave në atë që do të ishte një blerje prej 72 miliardë dollarësh (58.7 miliardë paund), raporton BBC, përcjell Klankosova.tv.

Në një postim të dytë, Musk shtoi se “mbështetja e investitorëve është konfirmuar” dhe se marrëveshja po priste vetëm një votim nga aksionarët. Asnjë marrëveshje e tillë nuk u realizua.

“Pretendimi është se investitorët mendonin se ishin mashtruar nga postimi i Musk në Twitter, se ai po konsideronte ta merrte Teslën private dhe në mënyrë kritike, se kishte financuar të siguruara për të,” i tha Reuters Robert Bartlett, profesor i drejtësisë në Universitetin e Kalifornisë, Berkeley.

“Kjo doli të mos ishte rasti. Kështu që kur çmimi i aksioneve u rrit pas lajmit, ata gjoja blenë dhe më pas u shemb kur doli e vërteta. Ata pretenduan se ishte mashtrim.”

CEO i Tesla, megjithatë, argumentoi se ai besonte se kishte siguruar fonde nga Fondi i Investimeve të Arabisë Saudite dhe nuk kishte kryer mashtrime me letrat me vlerë.