Fjalë Kyçe

Ia largon mbulesën nxënëses myslimane dhe e fyen me fjalë raciste, ja si reagon shkolla

Ia largon mbulesën nxënëses myslimane dhe e fyen me fjalë raciste, ja si reagon shkolla

Një studente në shkollën  e mesme East Brunswisk të New Jersey në Amerikë, është arrestuar pasi ishte lansuar një video e saj duke ia larguar burkën dhe duke bërtitur fjalë raciste kundër njw vajze myslimane, shkruan Insajderi.

Pamje të tmerrshme të cilat u shfaqen në internet, tregonin dy vajzat të cilat po shtyheshin për një karrige brenda shkollës.

Një dëshmitar  i ngjarjes tregon se ajo e kishte parë vajzën myslimane në tokë duke u goditur nga vajza tjetër, e cila më pas ia kishte larguar mbulesën dhe kishte filluar të bërtas me fjalë fyese dhe raciste.

Drejtori i shkollës ka thënë e nuk tolerojnë shkelje të tilla, dhe se distrikti nuk lejon diskriminimin, ofendimet, ngacmimet, dhe nxitjen  e frikës tek studentët e tjerë.