Fjalë Kyçe

Irani zotohet të hakmerret pasi akuzon Izraelin për sulmin në Konsullatën në Siri

Irani zotohet të hakmerret pasi akuzon Izraelin për sulmin në Konsullatën në Siri

Irani është zotuar të hakmerret pasi ka akuzuar Izraelin për bombardimin e kompleksit të Ambasadës së tij në Siri të hënën, raporton CNN.

Si pasojë e sulmit ajror i cili goditi ndërtesën e Konsullatës së Iranit në kryeqytetin Damask, të paktën shtatë zyrtarë kanë vdekur, përfshirë Mohammed Reza Zahedin, një komandant i lartë i Gardës Revolucionare të Iranit (IRGC) si dhe komandantin e lartë Mohammad Hadi Haji Rahimi, ka njoftuar Ministria e Punëve të Jashtme e Iranit.

Zahedi, një ish-komandant i forcave tokësore dhe ajrore të IRGC-së është objektivi i vrarë iranian i profilit më të lartë, që kur ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump urdhëroi vrasjen e gjeneralit të IRGC-së, Qassem Soleimani në Bagdad në vitin 2020.

Irani dhe Siria kanë akuzuar Izraelin si autor të sulmit, ndërkohë që Teherani ka paralajmëruar “përgjigje serioze” dhe së bashku me grupin e fuqishëm militant libanez Hezbollah të mbështetur nga Irani kanë paralajmëruar “ndëshkim dhe hakmarrje”. Sipas Iranit përgjegjëse janë edhe Shtetet e Bashkuara për shkak të mbështetjes së tyre ndaj Izraelit.

Një zëdhënës i Ushtrisë së Izraelit ka thënë se Izraeli beson se objektivi i goditur ishte një “ndërtesë ushtarake e forcave Quds” – një njësi e IRGC-së, përgjegjëse për operacionet e huaja.

Katër zyrtarë izraelitë të paidentifikuar e kanë pranuar se Izraeli kreu sulmin, raporton New York Times.

Ambasadat dhe konsullatat e SHBA-së jashtë vendit, si dhe ambasadat dhe konsullatat e vendeve të huaja në SHBA gëzojnë një status të veçantë. Sipas Departamentit Amerikan të Shtetit, “një sulm ndaj një ambasade konsiderohet si një sulm ndaj vendit që ajo përfaqëson”.