Fjalë Kyçe

Italia zbulon rastin e parë të variantit të ri të COVID-19

Italia zbulon rastin e parë të variantit të ri të COVID-19

Një rast i variantit Omicron të COVID-19 është zbuluar në Itali.

Gjenomi u sekuencua në Laboratorin e Mikrobiologjisë Klinike, Virologjisë dhe Diagnostifikimit Biourgjent të Spitalit Sacco në Milano tek një një pacient që vinte nga Mozambiku, shkruan Reuters, trasnsmeton Klankosova.tv.

Në pritje të ekzaminimeve të mëtejshme, burri ndodhet në shtëpinë e tij me pesë anëtarët e familjes që u infektuan.

Derisa edhe pacienti dhe familjarët raportohet se janë në gjendje të mirë shëndetësore.

Tashmë Britania, Belgjika e Gjermania kanë konfirmuar raste me varianin e ri Omicron. Në anën tjetër shumë vende po ndalojnë fluturimet me Afrikën e Jugut.