Fjalë Kyçe

Izraeli: Palestina lansoi 3.150 raketa për një javë

Izraeli: Palestina lansoi 3.150 raketa për një javë


Në javën e kaluar, ekstremistët palestinezë gjuajtën 3.150 predha, 460 prej të cilave ranë në enklava dhe rreth 90 për qind e tyre u përgjuan, njoftoi sot shërbimi për shtyp i ushtrisë izraelite.

Nga e diela në mbrëmje deri në këtë mëngjes, 60 predha të lëshuara u regjistruan nga Rripi i Gazës drejt Izraelit, nga të cilët rreth 10 predha ranë në Rripin e Gazës, thuhet në njoftim.

Si përgjigje, 54 avionë luftarakë izraelitë goditën sot 35 objekte ushtarake dhe 15 kilometra tunele në pjesën veriore të Rripit të Gazës sot si pjesë e një fushate të madhe për shkatërrimin e infrastrukturës nëntokësore të organizatës Hamas.

Shkëmbimi i goditjeve me raketa midis Izraelit dhe radikalëve palestinezë nga Rripi i Gazës filloi më 10 maj pas shpërthimit të dhunës pranë Xhamisë Al-Aksa në qytetin e vjetër të Jerusalemit.

Sipas të dhënave të fundit, të paktën dhjetë izraelitë u vranë, njëqind u plagosën, ndërsa pala palestineze raporton me më shumë se 200 të vdekur dhe pothuajse 6.000 të plagosur që nga fillimi i përshkallëzimit të konfliktit me Izraelin.