Fjalë Kyçe

Ja çfarë ndodh me trupin tuaj, nëse përdorni kripë rozë të Himalajës

Ja çfarë ndodh me trupin tuaj, nëse përdorni kripë rozë të Himalajës

Një nga përbërësit më thelbësorë që është shumë i nevojshëm për trupin tonë është kripa.

Por jo çdo kripë është e njëjtë. Kripa që ne përdorim, nuk përmban asnjë mineral përveç kloridit dhe natriumit, sepse ajo është e zhveshur nga pjesa tjetër, transmeton lajmi.net.

Një nga kripërat më dobiprurëse dhe më ushqyese që mund të përdorim është kripë Himalayan. Kjo lloj kripe u formua për miliona vite në malet e Himalajeve, e cila përmban minerale të panumërta dhe ka një ngjyrë rozë në të kuqe.

Një studim i kryer nga Meadow, ka konfirmuar se kjo lloj kripe përmban 84 minerale dhe disa elemente e elektrolite.

Gjithashtu, kjo kripë përmban minerale që më së shumti jemi në nevojë: kalciumi, hekuri, zinku, magnezi dhe jodi.

Ekspertët dhe shkencëtarët e shëndetësisë thonë se doza e përditshme e rekomanduar e natriumit është diku midis 1,500 dhe 2,300 miligram për gratë dhe burrat ndërmjet moshës 9 dhe 50 vjeç. Për shembull, në një lugë çaji të kripës së Himalajës, gjenden 400 miligramë natriumi.

Përveç kësaj, kjo lloj kripe ka efekte detoksifikuese dhe pastruese, e cila mund të ndikojë drejtpërdrejtë në shëndetin e lëkurës sonë.