Fjalë Kyçe

Ja si ISIS feston djegien e Katedrales Notre-Dame (FOTO)

Ja si ISIS feston djegien e Katedrales Notre-Dame (FOTO)

E gjithë bota u trondit nga imazhet në flakë të katedrales së famshme Notre-Dame në Parisë, e pas kësaj filloi edhe sensibilizimi dhe dhurimi i parave për rindërtimin e saj.

Por për Shtetin Islamik, ISIS, duket se diçka e tillë është një festë, pasi në rrjetet sociale ata kanë postuar një poster ku shihet Katedralja në flakë, ndërsa në arabisht shkruhet: Paçi një ditë të mbarë!

Fotoja shoqërohej gjithashtu edhe me mesazhin: Ndërtimi i saj filloi në vitin 1163 dhe përfundoi në 1345. Është koha për të thënë lamtumirë politeizmit tuaj oratorik.